Moc przyłączeniowa to określenie, ile kilowatów jest nam potrzebne, aby móc zasilić wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego napędzane prądem elektrycznym. Moc przyłączeniowa to w prostym rozumieniu łączna suma mocy urządzeń, jakie mamy w domu czy w mieszkaniu. Inaczej mówiąc jest to planowana czy prognozowana moc czynna do pobierania lub wprowadzania do sieci elektroenergetycznej. Moc przyłączeniowa to parametr, który pozwala na właściwe zaprojektowanie przyłącza do sieci.
Przede wszystkim warto kierować się zasadą, że lepiej zaokrąglić tą wartość w górę niż w dół. Moc przyłączeniowa zależy od liczby urządzeń elektrycznych oraz ich mocy. Na początek musimy orientować się i określić listę urządzeń oraz pobieraną przez nich szacunkową moc. Warto również przyjąć pewien margines błędu, zwłaszcza z uwagi na to, iż liczba urządzeń jest zmienną i w wyniku stale rosnącego postępu technologicznego raczej obserwowany jest trend wzrostu mocy przyłączeniowej. Jednostką zużycia energii elektrycznej jest kilowatogodzina – kWH, mniejszą częścią jest Watt – W. Parametr mocy poszczególnych urządzeń jest określony właśnie w tych jednostkach miary i znajduje się każdorazowo na tabliczkach znamionowych urządzeń.
Poniżej prezentujemy wybrane urządzenia elektryczne i ich szacunkową moc:
Do tego dochodzą jeszcze inne sprzęty i urządzenia, zwłaszcza z zakresu branży IT: laptopy, komputery, monitory, konsole do gier, sprzęty do słuchania muzyki, inne sprzęty RTV, wszelkie elektronarzędzia itp.
Wszystkie one również determinują moc przyłączeniową.
Poprawne obliczenie mocy przyłączeniowej jest również ważnym parametrem do określenia w kontaktach z dostawcą prądu, na etapie budowy i starania się o przyłącze elektryczne.
We wniosku wpisujemy, ile kilowatów potrzebujemy do naszego gospodarstwa domowego. Po akceptacji wniosku przez dostawcę otrzymujemy konkretne warunki wykonania przyłącza, a następnie podpisujemy umowę. Ponownie podkreślamy, że zamówiona moc przyłączeniowa dla domu, powinna racjonalnie wykraczać poza faktyczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.