Energia wiatrowa w domu

Energia wiatrowa w domu

Energia wiatrowa w domu może służyć, jako główne źróo prądu lub wsparcie, na przykład dla paneli fotowoltaicznych. To, jak zostanie wykorzystana, zależy od sprawności i mocy turbiny wiatrowej. Dla gospodarstw domowych szczególnie poleca się turbiny o pionowej osi obrotu, które wyglądem przypominają nadajniki radiowe. Warto wspomnieć, że są one mniej sprawne niż klasyczne wiatraki, ale za to bardziej przystępne cenowo, cichsze i mogą być montowane na dachach, ponieważ nie generują drgań. Jest to zatem komfortowe źródło energii wiatrowej w domu.

Zobacz również:

Energia wiatrowa w domu - turbina pionowa

Turbina pionowa sprawdzi się jako źródło energii wiatrowej w domu, szczególnie gdy zapotrzebowanie na prąd jest przeciętne. Jej praca jest cicha, nie powoduje drgań, a koszt jest niższy, niż w przypadku wiatraków poziomych. Przykładowo pochodząca z turbiny pionowej 500 W energia wiatrowa w domu nada się do zasilania dodatkowego, na przykład drobnego sprzętu elektrycznego. Jeśli zależy Ci na całkowitym zasileniu gospodarstwa, wybierz moc 5 kW. Taka elektrownia dostarczy energię wiatrową w domu jednorodzinnym.

Zobacz również:

Energia wiatrowa w domu - turbina pozioma

Turbina o poziomej osi obrotu, choć jest sprawniejsza, może być korzystniejsza ze względu na hałas i koszty, może nie sprawdzić się jako źródło energii wiatrowej w domu. Montuje się ją na gruncie, ze względu na emisję drgań. Wygląd, co prawda, nie kontrastuje z krajobrazem, ponieważ jest to klasyczny wiatrak, jednak poziom hałasu, który jest wysoki, może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Należy także wspomnieć o skomplikowanej budowie. Jako źródło energii wiatrowej w domu lepiej wybrać opcję bardziej komfortową dla użytkownika, z kolei turbina pozioma sprawdzi się jako część większych elektrowni.

Zobacz również:

Energia wiatrowa w domu, jako wsparcie fotowoltaiki

Energia wiatrowa w domu może z powodzeniem być wykorzystywana jako dodatkowe źródło prądu, będące wsparciem dla instalacji fotowoltaicznej. Wówczas na ogół wystarczy mniejsza moc elektrowni. Energia wiatrowa w domu może służyć jako źródło prądu dla sprzętu AGD lub oświetlenia energooszczędnego. To, jak zostanie wykorzystana, zależy od jej mocy. Warto jednak pamiętać, że jeśli energia wiatrowa w domu ma służyć jako dodatek, możesz zdecydować się na mniejszą moc, na przykład 500 W lub 1000 W.

Zobacz również:

Co z pozwoleniem?

Na źródło energii wiatrowej w domu, czyli elektrownię, której turbina jest montowana bezpośrednio na konstrukcji nośnej budynku, nie trzeba mieć pozwolenia. Sprawa zmienia się w przypadku, gdy wiatrak jest montowany na osobnym fundamencie, a jego wysokość wykracza ponad trzy metry za dach domu. Wówczas elektrownia wiatrowa jest traktowana jak obiekt budowlany. W takim wypadku należy ubiegać się o pozwolenie na budowę i użytkowanie. Jeśli jednak źródło energii wiatrowej w domu jest montowane na dachu, nie jest potrzebna specjalna zgoda. W każdym przypadku warto upewnić się, co do wysokości wiatraka, aby zyskać pewność, że wszystko przebiega tak, jak należy. Tę kwestię uwzględnia się już na początku inwestycji.

Zobacz również:

INFOLINIA: 576 000 758