Fotowoltaika

Fotowoltaika podczas awarii sieci energetycznej

21 Lipiec 2023

Fotowoltaika podczas awarii sieci energetycznej najczęściej nie dostarcza prądu. Dzieje się tak z racji jej sposobu działania. Energię słoneczną pobieraną przez ogniwa na prąd przemienny zmienia falownik, który jest podłączony do sieci. W momencie jej awarii również inwerter przestaje funkcjonować, ze względu na wymagane w Polsce środki ostrożności. System on-grid to najczęściej wybierany na terenie kraju system fotowoltaicznych, dlatego też większość domów w czasie, gdy sieć nie pracuje, nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna nie działa podczas awarii sieci?

Inwerter, który według prawa polskiego musi być wyposażony w zabezpieczenia antywyspowe w czasie, gdy sieć nie pracuje, automatycznie się wyłącza. Dlatego fotowoltaika podczas awarii sieci energetycznej nie wytwarza energii elektrycznej. Falownik musi być wyłączony dla pełnej ochrony serwisantów przed porażeniem prądem w czasie naprawiania zaistniałych szkód.

Zabezpieczenia fotowoltaiki w czasie awarii sieci ułatwiają

Zabezpieczenia fotowoltaiki podczas awarii sieci energetycznej, do których należy przerwa w dostawie prądu, gwarantują większe bezpieczeństwo i ułatwiają prace serwisowe. Dzięki temu specjalista naprawiający szkodę nie zostanie porażony prądem. W Polsce awarie energetyczne są stosunkowo rzadkim zjawiskiem, dlatego nieczęsto zdarza się, by fotowoltaika musiała przerwać swoje działanie. Tę ewentualność warto jednak wziąć pod uwagę w czasie podejmowania decyzji o sposobie podłączenia.

Instalacje off-grid a awarie sieci

Pełną niezależność fotowoltaiki podczas awarii sieci energetycznej gwarantuje system off-grid, czyli niepodłączenie instalacji do sieci. Wówczas jedynym źródłem elektryczności są panele fotowoltaiczne, a cała energia trafia do jednego gospodarstwa. Rozważając to, rozwiązanie trzeba jednak wziąć pod uwagę wszystkie jego aspekty. Wraz z pełnym uniezależnieniem się, instalacja generuje wyższe koszty inwestycji. Warto pamiętać, że ceny akumulatorów wykorzystywanych przez fotowoltaikę w systemie off-grid rokrocznie maleją, toteż jest to opcja coraz bardziej opłacalna.

Awaria sieci przy fotowoltaice w systemie hybrydowym

Połączeniem systemów on-grid i off-grid jest system hybrydowy. Daje on możliwość podpięcia do sieci i korzystania z atutów tego rozwiązania, natomiast podczas przerw w dostawie prądu, możliwe jest przejście na tryb wyspowy i czerpanie z akumulatorów – magazynów energii. Wówczas fotowoltaika podczas awarii sieci może być względem niej niezależna, jednocześnie mogąc korzystać z zalet podpięcia. Wymagane są wtedy dwa inwertery – sieciowy i wyspowy – lub jeden – hybrydowy. Polskie przepisy umożliwiają operatorowi zdalne wyłączenie fotowoltaiki. Regulacje mówią jednak kiedy i na jak długo może to zrobić. Wówczas przydatna okazuje się instalacja hybrydowa, która uniezależnia fotowoltaikę podczas awarii sieci energetycznej. Dzieje się tak szczególnie jeżeli przerwy w dostawie prądu są częste.