Pompy ciepła

Grzejniki niskotemperaturowe dla pomp ciepła

21 Lipiec 2023

Grzejniki do pompy ciepła to  jak najbardziej możliwe rozwiązanie. Jeszcze do niedawna wydawało się, że odbiornikiem ciepła w przypadku pompy ciepła jest ogrzewanie powierzchniowe, tzw. podłogowe. Wydawało się, że nie możliwym jest uzyskanie efektywności ciepła przy zachowaniu minimalnych wymiarów odbiorników ciepła.  Obecnie dostępne na rynku są dedykowane do pomp ciepła i kotłów kondensacyjnych grzejniki.

Grzejniki do pompy ciepła – jakie grzejniki nadają się do niskotemperaturowej instalacji grzewczej?

Grzejniki do pompy ciepła charakteryzują się wydajnością przy małych gabarytach i zachowaniem jednocześnie cechy charakterystycznej energooszczędnych pomp ciepła, czyli niskiej temperatury czynnika grzewczego. Pamiętajmy, że rolą pompy ciepła jest ekologiczne i energooszczędne doprowadzanie ciepła z otoczenia, a grzejniki do pompy ciepła muszą to umożliwić. Otrzymana tą metodą woda grzewcza ma jednak niski zakres temperaturowy, stąd nazwa niskotemperaturowej instalacji.

Ogrzewanie niskotemperaturowe wymaga więc specjalnych grzejników ciepła, które muszą mieć odpowiednią powierzchnię kontaktu z powietrzem. Grzejniki do pompy ciepła to mała pojemność wodna, zmniejszona masa własna i tym samym minimalna bezwładność cieplna. W takich warunkach pompa ciepła działa najefektywniej. Główną zasadą jest, iż im niższa jest temperatura wody grzewczej tym pompa ciepła jest bardziej energooszczędna. Rekomendowane są grzejniki do pompy ciepła typu 55/45/20.

Rodzaje grzejników do pompy ciepła – krótka charakterystyka

Jednym z specjalnych grzejników niskotemperaturowych dla potrzeb pompy ciepła jest tzw. klimakonwektor. Jest to grzejnik do pompy ciepła, który wyglądem nie różni się od tradycyjnych grzejników. Dodatkowo grzejnik do pompy ciepła typu klimakonwektor wyposażony jest w wentylator. Wymuszony obieg powietrza przez przedmiotowy wentylator zapewnia wysoki poziom komfortu cieplnego w pomieszczeniach, przy niskim poziomie temperatury czynnika grzewczego. Dużą zaletą tego typu grzejnika do pompy ciepła jest możliwość dodatkowego chłodzenia w okresie letnim, poprzez odwrócenie obiegu. Zapewnia to naprawdę efektywne chłodzenie. Dostępne są również grzejniki do pompy ciepła z jednoczesną filtracją powietrza. Wyróżniamy grzejniki do pompy ciepła typu klimakonwektor: przypodłogowe, przysufitowe, ścienne, kasetonowe.

Kolejnym typem grzejnika do pompy ciepła jest tzw. grzejnik kanałowy z konwektorem wymiennym.

Tego typu grzejnik do pompy ciepła sprawdza się w dużych pomieszczeniach, intensywnie przeszklonych lub o nieregularnym i skomplikowanym kształcie. Grzejniki do pompy ciepła kanałowe konwektorowe montuje się w podłogach pomieszczeń i tym samym nie ograniczają one przestrzeni. Element grzewczy to w tym przypadku wymiennik ciepła umiejscowiony w specjalnej wannie stalowej, odpowiednio zabezpieczonej i pomalowanej. Od góry grzejnik do pompy ciepła tego typu prezentuje się estetycznie i nowocześnie. Jest to poprzeczna lub podłużna kratka maskująca, która może być dostosowana pod potrzeby wnętrza pomieszczenia ogrzewanego.