Panele fotowoltaiczne

Ile paneli fotowoltaicznych na 4 kW mocy? Jak to wyliczyć?

21 Lipiec 2023

Decydując się na instalację fotowoltaiczną należy liczyć się z koniecznością jej właściwego zaprojektowania i rozplanowania. W ramach tego procesu mieszczą się odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

  1. jaka moc paneli fotowoltaicznych odpowiednia jest dla danego gospodarstwa domowego? Czy wystarczające będą panele fotowoltaiczne 4 kW, 6kW albo też mocniejsze?
  2. jaki jest rozmiar paneli fotowoltaicznych będzie odpowiedni?
  3. jaka ilość paneli fotowoltaicznych jest potrzebna dla zaspokojenia zapotrzebowania na energię?
  4. jaka powierzchnia będzie wymagana do montażu instalacji fotowoltaicznej?
  5. czy konstrukcja dachu, jego kształt, wszelkie przeszkody typu kominy, okna itp. Nie będą przeszkadzały w montażu paneli fotowoltaicznych? Czy możemy napotkać  jakieś utrudnienia?

Jak wyliczyć ilość paneli dla danej mocy fotowoltaiki?

Najczęściej montowane w zakresie przeciętnych domków jednorodzinnych są instalacje fotowoltaiczne o mocy 4kW. Przyjmuje się – na bazie doświadczeń i badań – że jest to moc wystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania jednorodzinnego domu.

Wydajność paneli fotowoltaicznych każdorazowo podawana jest w jednostce oznaczonej symbolem kWp, czyli kilowatopik. Standardowe panele fotowoltaiczne – obecnie dostępne na rynku – posiadają wydajność na poziomie 290 do 400 kWp (panele typu monokrystalicznego) lub około 270 do 290 kWp przy panelach typu polikrystalicznego.

Są również dostępne panele fotowoltaiczne o większej mocy np.: w granicach 500 kWp, ale wówczas musimy liczyć się z większym rozmiarem paneli. Standardowy zaś rozmiar paneli to średnio 1m szerokości oraz 1,7 m długości, czyli 1,7 m2. Panel fotowoltaiczny większy to wymiary: 2,2 m długości na 1,1 m szerokości.

Jaka więc ilość paneli fotowoltaicznych przypada na wspomniane 4kW instalacji?

Jeśli analizujemy ten konkretny przypadek to można założyć następujące wyniki pomiarów. Ilość paneli fotowoltaicznych na 4 kW jest następująca:

  • 14 modułów o mocy średniej 350kWp i ok 24m2 powierzchni na same moduły fotowoltaiczne;
  • 10 modułów o mocy 500kWp i ok 24 m2 powierzchni na same moduły fotowoltaiczne.

Pamiętajmy, że w przypadku większych rozmiarów paneli, należy dokładnie przeanalizować projekt, umiejscowienie paneli w stosunku do wymiarów z rzutu dachu budynku.

Co jeszcze warto wiedzieć w zakresie paneli fotowoltaicznych 4 kW? Czynniki rzutujące na wydajność paneli fotowoltaicznych

Na odwrocie paneli fotowoltaicznych producent każdorazowo podaje wydajność paneli na tzw. tabliczce znamionowej. Pamiętajmy jednak, że podana tam wartość odpowiada pewnym przyjętym warunkom testowym, które są założone i niezmienne. Ma to na celu umożliwienie porównywalności paneli pomiędzy producentami. Jest to tzw. nominalna wydajność paneli solarnych.

W rzeczywistości wydajność paneli uzależniona jest od wielu czynników m.in.:

  1. warunków klimatycznych;
  2. lokalizacji (np.: dach, grunt, jaki kierunek świata itp.)
  3. stopnia zacienienia;
  4. konstrukcji dachu, stopnia jego nachylenia;
  5. parametrów jakościowych inwertera;
  6. rozmiaru paneli i ich parametrów jakościowych.