Dla bardzo wielu osób budowa własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć – finansowych i organizacyjnych w ich życiu. Każdy etap budowy domu, to często koszty rzędu dziesiątek tysięcy złotych. Niejednokrotnie zakończenie budowy nie jest tożsame z końcem wydatków. Comiesięczne utrzymanie domu to koszt nawet do tysiąca złotych, wliczając ogrzewanie, prąd, wodę, ścieki. Dlatego warto pomyśleć o krokach, które maksymalnie obniżą nam koszty eksploatacyjne domu na długie lata, zachowując przy tym wysoki komfort i wartości użytkowe. Instalacja fotowoltaiczna połączona z inteligentnym systemem od FerroWings, to doskonała opcja by nasz dom był ekonomiczny, ekologiczny i praktycznie bezobsługowy. Poniżej prezentujemy kilka porad, co należy zrobić na etapie budowy domu, aby jak najlepiej przygotować się do montażu instalacji fotowoltaicznej.
Czasem najprostsze działania pozwolą na bardzo dobre przygotowanie domu pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Przemyślane rozwiązania pozwolą na optymalny uzysk energii elektrycznej ze Słońca oraz minimalizację kosztów montażu domowej elektrowni słonecznej. Aby nasza instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej efektywna należy uwzględnić podczas etapu budowy domu następujące obszary:
Jeżeli nasza budowa jest już na bardzo zaawansowanym etapie, wtedy nasz konsultant doradzi w jaki sposób dokonać niewielkich zmian, które usprawnią montaż, a jednocześnie nie spowodują pogorszenia estetyki budynku.
O instalacji fotowoltaicznej najlepiej jest już pomyśleć podczas wyboru działki oraz miejsca ulokowania naszego domu. Aby panele fotowoltaiczne pracowały optymalnie, dach nie powinien być zacieniony przez np. wysokie drzewa, lub uwarunkowanie terenowe. Taka sytuacja będzie skutkowała docieraniem mniejszej ilości promieni słonecznych do naszej elektrowni powodując spadek efektywności zamontowanych paneli. To z kolei może przełożyć się na brak opłacalności takiej instalacji fotowoltaicznej.
Kluczowa dla optymalnej pracy instalacji fotowoltaicznej jest połać dachowa. Dlatego już podczas wyboru projektu naszego wymarzonego domu należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią wielkość dachu jego typ i orientację względem słońca. Najlepsze efekty pracy paneli fotowoltaicznych można osiągnąć na dachu, który jest skierowany na stronę południową, jego kąt nachylenia jest od 20 do 40 stopni. Im bardziej skomplikowany dach tym trudniejszy jest montaż, a elementy takie jak kominy, lukarny, lub inne elementy mogą zacieniać panele fotowoltaiczne.
Na etapie projektu naszego domu warto przemyśleć następujące kwestie:
Aby określić moc instalacji fotowoltaicznej musimy w pierwszej kolejności określić, jakie zużycie prądu w ciągu roku będziemy mieli w naszym nowym domu. To jest podstawą do wyliczenia mocy, a co związku z tym ilości paneli fotowoltaicznych.
Sprawdź – Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?
Skąd odpowiedź na pytanie: Jakie będę miał zużycie prądu w domu, który jeszcze się buduje? Tutaj z pomocą przyjdzie Konsultant FerroWings, który na podstawie projektu naszego domu, ilości planowych urządzeń elektrycznych oraz wywiadu z inwestorem, dokładnie określi zapotrzebowanie. W większości przypadków dla domków jednorodzinnych instalujemy instalacje od 3,1 kW do 4,5 kW. Natomiast tylko bezpośrednie spotkanie z naszym konsultantem zapewni optymalną moc naszej elektrowni słonecznej.
Pamiętaj, że już na etapie budowy swojego domu możesz skorzystać z dofinansowania „Mój Prąd” i zyskać do 5 000 zł na swoją instalację fotowoltaiczną! Dodatkowo koszt tej inwestycji można jeszcze obniżyć o wartości ulgi termomodernizacyjnej! Wszystkie szczegóły na spotkaniu przedstawi nasz konsultant!