Pompy ciepła

Koszt pompy ciepła do domu 100 m2

21 Lipiec 2023

Pompa ciepła to rozwiązanie bardzo ekologiczne i oszczędne. Opiera się na wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. Koszt pompy ciepła dla 100 m2 powierzchni mieszkalnej lub niemieszkalnej zwraca się statystycznie w przeciągu 5-7 lat i daje potężne efekty w zakresie zminimalizowania ponoszonych wydatków.

Jak wyliczyć potrzebną moc grzewczą?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model pompy cieplnej koniecznym jest wnikliwa analiza czynników rzutujących na wybór konkretnego rozwiązania. Jeśli nie czujemy się na siłach warto zwrócić się do profesjonalnej firmy o doradztwo, projekt i w konsekwencji realizację zadania instalacji pompy ciepła. Powierzchnia 100 m2 to przeciętnej wielkości dom, jak na polskie warunki, dlatego też warto taką powierzchnię rozważyć w poglądowym przykładzie.

Czynniki wpływające na koszt pompy ciepła dla 100 m2, czyli co należy wziąć po rozwagę

Na wybór mocy pompy ciepła, a tym samy koszt jest zakupu poza powierzchnią całkowitą wpływają również inne bardzo ważne aspekty. Są one następujące:

  1. kubatura budynku. Pojęcie stosowane w budownictwie. Kubatura to inaczej pojemność lub objętość budynku;
  2. średnioroczne temperatury panujące w danej lokalizacji. W tym zakresie możemy kierować się oficjalnymi danymi – dostępnymi jak najbardziej na stronach internetowych. Polska podzielona jest na mapę stref klimatycznych według obowiązującej normy PN-EN 12831. Możemy poznać średnioroczną temperaturę zewnętrzną dla regionu, projektową temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną budynków;
  3. wiek budynku i jego stan techniczny;
  4. rodzaj i jakość izolacji budynku;
  5. wysokość rachunków przypadających na gospodarstwo domowe,  czyli przeciętne zapotrzebowanie na energię elektryczną;
  6. roczne przeciętne zużycie wody przez przedmiotowe gospodarstwo domowe;
  7. możliwości budżetowe w zakresie finansowania pompy ciepła.

Wzór na proste wyliczenie szacunkowej mocy grzewczej pompy ciepła

Sposób na obliczenie mocy grzewczej pompy ciepła dla  m2 przedstawiamy poniżej, wyrażona jest ona symbolem Pg.

POWIERZCHNIA DOMU x PRZECIĘTNE ZAPOTRZEBOWANIE DOMU NA ENERGIĘ = MOC GRZEWCZA POMPY CIEPŁA ODPOWIEDNIA DLA BUDYNKU

Warto przytoczyć tu pewne uogólnione założenia. Nowy dom jednorodzinny o powierzchni całkowitej 100 m2, z właściwą termoizolacją to w przybliżeniu zapotrzebowanie na energię na poziomie ok.: 40-50 W/m2. Dom z gorszym stanem termoizolacji to około 70 W/m2 zapotrzebowania. Z kolei przy uciążliwych warunkach termoizolacyjnych budynku zapotrzebowanie może oscylować nawet wokół poziomu 100W/m2.

Bazując na powyższym prostym wzorze można wyliczyć, że dla nowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100m2 wystarczająca może okazać się pompa ciepła o mocy 5 kW (oczywiście jest to tylko orientacyjna moc wskazana przy spełnij szeregu warunków). Pamiętajmy, że ma to poglądowe znaczenie. Każdy przypadek należy analizować biorąc pod uwagę m.in. przedstawione powyżej zmienne. Na koniec ważną poradą jest to, iż obliczając moc pompy ciepła lepiej jest ją niedoszacować niż przeszacować. Pompy ciepła nie posiadają modulacji mocy, a więc nadmierna moc pompy powoduje, że przez sezon grzewczy system będzie działał zbyt intensywnie, mniej energooszczędnie. Dlatego lepiej wyposażyć się w tańszą instalację o mniejszej mocy oraz dodatkową instalację grzewczą. W zależności zatem od indywidualnych warunków danego budynku, potrzeb mieszkańców, oraz innych, dobrana będzie właściwa moc pompy, co w konsekwencji decydować będzie o jej koszcie, oraz o kosztach eksploatacji.