Panele fotowoltaiczne

Łączenie paneli fotowoltaicznych

21 Lipiec 2023

Warto pamiętać o tym, że jednym z czynników odpowiedzialnych za efektywność fotowoltaiki, jest sposób łączenia paneli fotowoltaicznych. Wyróżniamy dwa rodzaje łączenia – szeregowe i równoległe. Co istotne, proces ten powinien zostać przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę, który doskonale zna się na swojej pracy. Sposób łączenia paneli fotowoltaicznych dobiera się do wymagań technicznych inwertera. Właściwe połączenie ze sobą paneli zagwarantuje ich maksymalną skuteczność, którą obejmuje optymalne, zakładające ewentualne zmiany w potrzebach wytworzenie energii elektrycznej, która jest niezbędna dla codziennego funkcjonowania.

Łączenie paneli fotowoltaicznych równoległe czy szeregowe?

Aby zyskać pewność, jaki sposób łączenia paneli fotowoltaicznych wybrać, warto już na wstępnym etapie działań zapoznać się z zaleceniami producenta ogniw. Łączenie szeregowe zakłada, że to falowniki są odpowiedzialne za śledzenie maksymalnego punktu mocy, który jest wspólny dla wszystkich ogniw zawartych w instalacji. To powoduje proporcjonalny wzrost napięcia i natężenie równe natężeniu przy pojedynczym module. W przypadku łączenia paneli fotowoltaicznych równolegle występuje proporcjonalny wzrost natężenia prądu, podczas gdy napięcie zmianowe pojedynczego modułu jest równe. Przyjęło się, że panele fotowoltaiczne o tym samym napięciu łączy się równolegle, natomiast te o identycznym natężeniu – szeregowo.

Łączenie paneli fotowoltaicznych powinno się odbywać w oparciu o zalecenia

Prawidłowe łączenie paneli fotowoltaicznych to takie, które zaleca ich producent. To on wskaże, czy dane ogniwa należy łączyć szeregowo, czy równolegle. Zarówno panele fotowoltaiczne Peimar, Q Cells, Risen, Longi, jak i pozostałe, prawidłowo podłączone zapewnią maksymalną możliwą skuteczność. Ich nieprzerwana praca może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Zdecydowanie, odpowiedni sposób łączenia paneli fotowoltaicznych i jego zalety dowodzą, jak bardzo opłacalna jest ta inwestycja, bez względu na wybraną przez Ciebie technologię i markę odpowiedzialną za jej wytworzenie.

Pomoc fachowca jest nieoceniona

Łączenie paneli fotowoltaicznych – szeregowe lub równoległe – to czynność, którą powinien się zająć doświadczony fachowiec. Dzięki temu możesz zyskać pewność, że proces przebiegnie bezproblemowo, a praca instalacji będzie jak najkorzystniejsza. Profesjonalista z zakresu fotowoltaiki udzieli Ci wsparcia na każdym etapie – doboru paneli, ich montażu obejmującego łączenie i ewentualnego serwisu. Pamiętaj także o możliwości uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki, które znacznie skraca czas zwrotu inwestycji. Wybierając panele sprawdzonych, polecanych przez użytkowników i cenionych w branży marek dostajesz gwarancję ich opłacalności, ekonomiczności, ekologiczności i niezawodności. Prawidłowe łączenie paneli fotowoltaicznych to jeden z etapów, który zapewnia wspomniane atuty pracy instalacji. Skorzystaj ze wsparcia profesjonalisty i ciesz się z efektów.