Fotowoltaika

Mapa zachmurzenia w Polsce a fotowoltaika

21 Lipiec 2023

Mapa zachmurzenia, czyli inaczej radar chmur to podgląd na aktualne zachmurzenie w Polsce i innych krajach Europy. Informacje podaje w formie procentowej. Patrząc na mapę zachmurzenia z uwzględnieniem fotowoltaiki, możemy określić, jak bardzo wydajna będzie jej praca. Warto pamiętać, że chmury, czy ogólne pogorszenie pogody nie przerywa działania paneli fotowoltaicznych, a jedynie zmniejsza wydajność. Mimo to ogniwa najlepiej sprawdzą się w klimacie, który gwarantuje duże nasłonecznienie. Patrząc na mapę zachmurzenia w Polsce, możemy określić opłacalność inwestycji.

Czy zachmurzenie wpływa na pracę fotowoltaiki?

Zachmurzenie wpływa na fotowoltaikę w ten sposób, że zmniejsza wydajność pracy do około 60-80%, jeśli jest ono częściowe oraz do 10-20%, gdy następuje całkowite. Mimo to fotowoltaika nadal działa i produkuje energię elektryczną. Mapa zachmurzenia to doskonałe narzędzie do prognozowania, jak bardzo efektywna będzie instalacja w danym dniu. To także dobry sposób diagnozowania powodu zmniejszenia wydajności pracy ogniw fotowoltaicznych. Pamiętaj, że dobierając moc paneli fotowoltaicznych, specjalista weźmie pod uwagę ewentualne zmiany na wypadek wzrostu zachmurzenia. W tym przypadku również przydatna jest mapa zachmurzenia w danym rejonie.

Jakie informacje znajdziesz na mapie zachmurzenia?

Mapa zachmurzenia w sposób procentowy podaje stopień zachmurzenia nieba na danym obszarze. Nie są to jednak jedyne informacje, jakie na niej znajdziesz. Mapa zachmurzenia informuje również o występowaniu chmur niskich i mgły. Dzięki temu jest przydatna dla wielu osób, w tym użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Obserwując mapę zachmurzenia w Polsce, możesz oszacować, czy ogniwa zaspokoją Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną w danym okresie, który sięga nawet pięciu najbliższych dni.

Mapa zachmurzenia to podpowiedź dla osób inwestujących w fotowoltaikę

Zdecydowanie mapa zachmurzenia jest dobrą podpowiedzią dla osób chcących zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Przyglądając się zachodzącym na niej zmianom, możesz określić, jak bardzo rentowna i efektywna będzie instalacja, na którą chcesz się zdecydować. Zachmurzenie zmniejsza wydajność paneli, dlatego, jeżeli na ogół jest ono duże, warto wybrać mocniejsze ogniwa. W tym pomoże Ci specjalista, któremu powierzysz dobór i instalację modułów. Nie ulega wątpliwościom, że mapa zachmurzenia jest niezwykle pomocna.

Mapa zachmurzenia jako źródło porównań

Osoby związane z branżą fotowoltaiczną mogą wykorzystać mapę zachmurzenia jako narzędzie do porównywania różnych regionów kraju i świata w oparciu o wydajność instalacji i jej opłacalności. Z pewnością jest to pomocne w przypadku nieustannego rozwoju tej dziedziny. Mapie zachmurzenia mogą przyglądać się także inwestorzy, którzy rozważają montaż fotowoltaiki na własny użytek. Dzięki temu zdobędą jeszcze lepsze rozeznanie w temacie i wyciągną korzystne wnioski. Z tego względu warto monitorować mapę zachmurzenia na interesującym Cię obszarze.