Panele fotowoltaiczne

Najmocniejszy panel fotowoltaiczny

21 Lipiec 2023

Najmocniejszy panel fotowoltaiczny to obecnie ten, który prezentuje największą wydajność, czyli z określonej powierzchni potrafi wygenerować największą ilość energii elektrycznej. Najmocniejszy panel to więc duża moc, ale i wysoka skuteczność. Moc, która prezentowana jest przez producenta na tabliczce znamionowej panelu to moc nominalna, która określona jest w optymalnych testowych i stabilnych warunkach klimatycznych.

Najmocniejszy panel fotowoltaiczny – jakie powinien mieć parametry?

W rzeczywistości moc jest korygowana przez faktyczne zmienne atmosferyczne, jak chociażby strefa klimatyczna, stopień obciążenia wiatrami, kierunek usytuowania, stopień zacienienia itp. Najmocniejszy panel fotowoltaiczny to ten, który jest w stanie najlepiej poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi. Dobrym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne z dodatkową, wzmacniającą powłoką, która odporna jest na obciążenia wiatru czy śniegu. Warto zadbać, aby wybrany najmocniejszy panel fotowoltaiczny pokryty był termicznym, solarnym szkłem hartowanym, o jak największej przezroczystości. Najmocniejszy panel fotowoltaiczny to także płytki wykonane ze 100% krzemu oraz rama z anodowanego aluminium. Warto mieć także na uwadze, że szereg przeprowadzonych badań potwierdza wyższość efektywności paneli w systemie monokrystalicznym nad polikrystalicznymi.

Jak kształtują się najważniejsze parametry, które przesądzają o wysokiej mocy panelu?

Wyróżniamy kilka współczynników, których odpowiednie wartości są wyznacznikiem tego czy jest to mocny i dobry panel fotowoltaiczny. Należy zwrócić uwagę przykładowo na:

  • współczynnik temperaturowy powietrza oznaczony symbolem PMPP. Zmienna dotycząca temperatury powietrza w warunkach testowych panelu wynosi 25 stopni Celsjusza. W naturalnej sytuacji, gdy panele pracują w temperaturze powietrza wyższej ich wydajność spada. Wskaźnik ten informuje o ile nastąpi spadek emisji energii przy wzroście temperatury o 1 stopień Celsjusza.
  • Im jego wartość jest bliższa 0 tym mocniejszy jest panel, m.in.: bardzo dobra wartość to przykładowo 0,24%;
  • współczynnik temperaturowy ogniwa panelu przy jego pracy oznaczony symbolem NOCT – zasada jest analogiczna jak omawianego powyżej. Im mniejsza wartość tym lepiej. Przy najmocniejszych panelach fotowoltaicznych wartość nie powinna przekraczać 45 stopni i być jak najniższa;
  • współczynnik wypełnienia FF wyrażony w % – czyli skuteczność transformacji promieni słonecznych na energię elektryczną, im wyżej plasuje się, tym mocniejsze są panele. Rekomendowany jest na poziomie nie niższym niż 70%;
  • wieloletnia gwarancja na zachowanie sprawności najmocniejszego panelu fotowoltaicznego – podana przez producenta.

Zaawansowana technologia, np. PERC, to atrybut najmocniejszych paneli fotowoltaicznych

Najmocniejszy panel fotowoltaiczny to także zaawansowane technologie, które korygują wyniki efektywności panelu „in plus”. Przykładem może być technologia PERC, która w znaczący sposób zwiększa efektywność panelu fotowoltaicznego. Technologia ta polega na umiejscowieniu dodatkowej warstwy dielektrycznej pomiędzy warstwą krzemową a metalizującą panelu. To właśnie w tej warstwie cząsteczki światła, które nie zostały wykorzystane w procesie przemiany w energię elektryczną, ponownie zostają odbite i raz jeszcze mają szansę na proces fotowoltaiki.

Technologia twin-peak, jak sprawdza się w przypadku bardzo mocnych paneli?

Najmocniejszy panel fotowoltaiczny to także technologia twin-peak, która dzieli panel na dwie części. Efektem tego jest zapobieżenie spadkowi wydajności całego modułu na skutek przysłonięcia jego części, np.: warstwą śniegu, liśćmi czy zacienieniem powierzchni.

Korzyści, jakie dają najmocniejsze panele fotowoltaiczne

Najmocniejsze panele fotowoltaiczne przyczyniają się do znaczącego skrócenia czasu niezbędnego na zwrot wniesionych nakładów w inwestycję. Dodatkowo zapewniają długą żywotność paneli i ich bezawaryjność w okresie użytkowania. Najmocniejsze panele fotowoltaiczne cechuje większa efektywność wyrażona w %, np.: na bardzo wysokim poziomie 22%.

Najmocniejsze panele fotowoltaiczny cechuje przede wszystkim:

  • wysoka wydajność;
  • długi okres gwarancji producenta, ochrony konsumentów;
  • innowacyjne technologie m.in. wspomniane powyżej PERC, Twin-Peak;
  • korzystny wskaźnik temperaturowy;
  • wysoka jakość zastosowanych materiałów, np.: ogniwa monokrystaliczne z krzemem amorficznym, co zapewnia bardzo dobrą sprawność modułu przy zachowaniu niewielkiej powierzchni.