Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne do kampera

21 Lipiec 2023

Panele fotowoltaiczne do kampera to niejako odpowiedź na wzrastające coraz bardziej zainteresowanie tą formą wypoczynku i podróżowania. Coraz więcej rodzin decyduje się na kamper i zwiedzanie nim wielu lokalizacji podczas wypraw. Kamper to niezależność, wolność, swoboda – z tym kojarzy się każdemu. Aby rzeczywiście poczuć nieskrępowanie i pełną swobodę w decydowaniu gdzie i kiedy się znajdujemy, warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne na kampera.

Panele fotowoltaiczne do kampera – zapewnij sobie niezależność energetyczną i komfort wypoczynku podczas podróżowania

Nie da się ukryć, że niczym niezakłócony, nieograniczony dostęp do prądu to element, którego brakuje w standardowym wyposażeniu kampera. Prąd z kolei jest obecnie podstawą egzystencji i poczucia komfortu. Dzięki panelom fotowoltaicznym na kampera zasilimy oświetlenie, pompkę do wody, laptop, tablet, ładowarki do telefonów, małą lodówkę itp., niezależnie gdzie akurat będziemy się znajdować.

Gotowe zestawy paneli fotowoltaicznych na kamper – czy warto zainwestować?

Na rynku dostępne są bardzo korzystne, gotowe rozwiązania paneli solarnych na kamper, które można dobrać zgodnie z potrzebami – o dowolnej mocy.  Poza standardowymi zestawami fotowoltaicznymi na kamper wiele firm oferuje indywidualne zestawy, które są projektowane tak aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń na konkretnym kamperze. Profesjonaliści w tym zakresie doradzą także odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych na kamper, dla danej rodziny, w zależności od zapotrzebowania.

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na kamperze?

Panele fotowoltaiczne na kampera montowane są na specjalnym, dedykowanym i mocnym kleju. Rekomendujemy zwłaszcza elastyczne panele fotowoltaiczne na kampera, które doskonale dostosowują się do powierzchni. Bardzo mocny montażowy klej jednocześnie uniemożliwia ewentualne próby kradzieży paneli solarnych.

Panele solarne na kampera montowane są przeważnie na dachu i dzięki temu są praktycznie nie widoczne. Przewody do paneli fotowoltaicznych na kampera przeprowadza się poprzez otwór wywiercony w dachu kampera i zabezpieczony przelotką dachową. Każdy zestaw paneli fotowoltaicznych to także odpowiedni akumulator i regulator. W pierwszej kolejności łączymy akumulator do regulatora, a następnie panel fotowoltaiczny do regulatora. Staramy się tak poprowadzić przewody, aby były jak najkrótsze. Minimalizujemy tym samym straty przepływu energii.

Jak w skrócie działają panele fotowoltaiczne na kampera?

Panele fotowoltaiczne na kampera absorbują energię słoneczną i przekształcają na energię elektryczną. Ta z kolei przekazywana jest za pośrednictwem regulatora ładowania do magazynującego akumulatora. Tym samym regulator ładuje akumulator. Energię elektryczną do użytku możemy odbierać przez regulator – 12V lub bezpośrednio z akumulatora. Jeśli dodatkowo do instalacji fotowoltaiki na kamperze podłączymy przetwornicę napięcia to możemy bezpośrednio wytwarzać napięcie 230V – takie samo jak w gniazdku domowym.

W nocy, kiedy instalacja nie pracuje – dzięki panelom fotowoltaicznym na kampera – można pobierać prąd zmagazynowany jako nadmiar energii w ciągu dnia. Rekomendujemy wybrać akumulatory żelowe, które najlepiej sprawdzają się w podróży.

Jakie cechy powinien mieć dobry jakościowo zestaw paneli fotowoltaiczny na kamper?

Bardzo dobrze, gdy zestaw posiada regulator z systemem ładowania MPPT, który gwarantuje pracę przez cały rok – nawet w warunkach niekorzystnego oświetlenia czy też przy całkowitym zacienieniu (pracuje wówczas nawet do 35% mocy modułu).  Akumulator optymalny w zestawie fotowoltaiki na kamper to pojemność ok. 90-156Ah.