Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne o mocy 500 Wp

21 Lipiec 2023

Panele fotowoltaiczne 500W to panele wielkoformatowe o zwiększonej mocy, od tych uznanych za branżowy standard, czyli od paneli 60-ogniwowych, których moc przeciętnie oscyluje wokół poziomu 300W. Moduły paneli 500W wykorzystują inny rodzaj ogniwa o większych rozmiarach. Panele fotowoltaiczne 500W to w przypadku najmocniejszych modeli wydajność nawet na poziomie ponad 21%.

500 Wp to moc nominalna paneli

Pamiętajmy, że moc paneli fotowoltaicznych to tzw. moc nominalna, czyli określona na tabliczce znamionowej panelu i odzwierciedlająca jego maksymalną moc w warunkach testowych, optymalnych i ściśle określonych. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie porównywalności parametrów technicznych paneli fotowoltaicznych oferowanych na rynku przez różnych producentów.

Rzeczywista wydajności paneli

W rzeczywistości wydajność paneli fotowoltaicznych o mocy 500W zależy również od faktycznych czynników jak np.:

  • lokalizacja i umiejscowienie paneli fotowoltaicznych oraz ich ekspozycja na słońce, np.: kierunek świata, kształt i stopień nachylenia dachu, warunki klimatyczne; stopień zacienienia;
  • parametry jakościowe nie tylko samych paneli fotowoltaicznych 500W, ale także falownika (konwertera), elementów montażowych i wspomagających;
  • typ panelu fotowoltaicznego 500W. Zawsze należy mieć na uwadze, że wydajność i skuteczność paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych jest większa niż ich tańszych, polikrystalicznych odpowiedników.

Wymiary ogniw paneli o mocy 500 Wp

Panele fotowoltaiczne 500 Wp to ogniwa o wymiarach 156×156 mm. Najczęstsza liczba ogniw to 96 sztuk w konstrukcji 8 ogniw w 12 rzędach. Wymiary takiego modułu panelu fotowoltaicznego 500W to często ponad 1956 x 1310 x 44 mm. Masa ich jest większa niż paneli solarnych 375 Wp.

Co warto wiedzieć wybierając panele 500 Wp?

Wybierając panele fotowoltaiczne 500 Wp należy zwrócić uwagę na parametry szkła, którym są pokryte.  Bardzo dobrze, gdy jest to termiczne szkło hartowane solarne, wysokoprzeźroczyste, pokryte powłoką antyodblaskową. Rama powinna być wykonana z andonowanego stopu aluminium, a skrzynka przyłączeniowa o wysokiej klasie hermetyczności np.: IP68. Wszystkie dodatkowo zastosowane, zaawansowane technologie wspierają wydajność paneli fotowoltaicznych 500 Wp. Można np.: postawić na technologię PERC, czyli dodatkowej dielektrycznej warstwy pomiędzy płytką krzemową a warstwą spodnią metalizującą, która odbija cząsteczki światła nie wykorzystane pierwotnie do wytworzenia prądu i poddaje je raz kolejny procesowi fotowoltaiki. Uzyski energii przy tej technologii w panelach fotowoltaicznych 500 Wp są zdecydowanie większe. Warto również rozważyć panele fotowoltaiczne 500 Wp z optymalizatorami mocy, co również wprost przekłada się na wzrost ich wydajności.

Panele fotowoltaiczne 500W w zaawansowanej technologii niosą wymierne korzyści

Wybór bardzo dobrych paneli fotowoltaicznych 500 Wp to m.in. następujące korzyści:

  • wysoka moc wyjściowa, wysoka wydajność konwersji;
  • wysoka wydajność nawet w warunkach słabego oświetlenia;
  • wysoka odporność mechaniczna na obciążenia np.: wiatrem czy śniegiem;
  • antyrefleksyjna i antyzabrudzeniowa powierzchnia minimalizująca straty mocy;
  • zastosowanie głównie komercyjne i dla budowy farm solarnych.