Fotowoltaika

Przyłącze elektryczne

21 Lipiec 2023

Przyłącze elektryczne to element sieci elektroenergetycznej, który ma na celu podpięcie do niej odbiorcy prądu. Wówczas następuje pobieranie energii elektrycznej o odpowiedniej mocy przyłączeniowej wprost od dystrybutora. Przyłącze elektryczne obejmują wytyczne OSD – operatora systemu dystrybucyjnego. Warto wiedzieć, że jego budowa nie wymaga zezwolenia, jednak potrzebny jest plan sytuacyjny na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej, która jest przyjęta do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Jak dzielimy przyłącza elektryczne?

Jeśli chodzi o przyłącza elektryczne, mamy do czynienia z podziałami w zależności od sposobu zasilania, liczby faz i poziomu napięcia. Od każdego możemy wyodrębnić po dwa kolejne rodzaje. Przyłącze elektryczne z podziałem na sposób zasilania to napowietrzne lub kablowe. Z kolei liczby faz, które wyróżniamy to jednofazowe i trójfazowe przyłącza. Ostatnią wytyczną, z jaką możemy się spotkać, jest poziom napięcia – niski, charakterystyczny dla budynków mieszkalnych oraz średni – przykładowo dla branży przemysłowej.

Jak wygląda proces formalny w sprawie przyłącza elektrycznego?

Pierwszym krokiem formalnym przy przyłączu elektrycznym jest złożenie wniosku do dystrybutora o ustalenie warunków. Często zdarza się, że sieć umożliwia jego odesłanie bez fizycznego pojawienia się w siedzibie firmy. Na podstawie takiego wniosku ustala się: czy istnieje możliwość przyłączenia, zakres obowiązków rozbudowy sieci, wymagania techniczne oraz szacuje się koszty. Później następuje podpisanie umowy. W jej rezultacie każda ze stron zyskuje pewne obowiązki, takie jak realizacja przyłącza elektrycznego, czy dokonanie niezbędnych opłat.

Obowiązki właściciela posesji, na której ma powstać przyłącze elektryczne

Do obowiązków właściciela posesji, na której powstaje przyłącze elektryczne, należą złożenie odpowiedniego wniosku i jego dostarczenie. Musi on także przygotować obszar zgodnie z zaleceniami, warunkami umowy. To po stronie właściciela leży obowiązek wykonania odpowiedniej instalacji wewnętrznej. Dopiero po dokonaniu wszystkich odbiorów technicznych instalacji i przyłącza elektrycznego następuje zakończenie prac.

Co jeszcze jest istotne?

W przypadku przyłącza elektrycznego ważne są także pozostałe nakazy. Należy do nich m.in. zachowanie odpowiedniej odległości od instalacji gazowych, kanalizacyjnych, wodociągowych i telefonicznych. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy mówimy o gęsto zagospodarowanych przestrzeniach. Przyłącze elektryczne umieszcza się na mapkach geodezyjnych uwzględniających wszystkie te podpięcia. Na placach budowy elektryk o odpowiednich uprawnieniach montuje w skrzynce złącza tymczasową tablicę zasilającą. Po założeniu całej instalacji następuje podpisanie umowy z zakładem energetycznym. Przyłącze elektryczne jest własnością rejonowego zakładu energetycznego. To właśnie ta organizacja odpowiada także za jego konserwowanie. Szczegółowe informacje na temat każdego kroku znajdziesz u dystrybutora energii elektrycznej.