Panele fotowoltaiczne

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, trwałość fotowoltaiki.

21 Lipiec 2023

Żywotność paneli fotowoltaicznych to temat, który podlega zmianom wraz z  rozwojem technologicznym w zakresie wytwarzania paneli solarnych, co wiąże się z nieustannie prowadzonymi badaniami i doświadczeniami. Branża solarna rozwija się w szybkim tempie i wszelkie udoskonalenia rzutują na żywotność paneli fotowoltaicznych.

Żywotność paneli fotowoltaicznych – przez jaki okres czasu panele pracują pełną mocą?

eszcze do nie dawna krążyły nieprzychylne opinie, że wydajność paneli wraz z upływem czasu słabnie w taki sposób, że wyprzedza moment oczekiwanego zwrotu z inwestycji. Obecnie nie ma to miejsca, bowiem inwestycja w panele fotowoltaiczne to zwrot z inwestycji już po upływie kilku lat, gdy pełna żywotność paneli, czyli 100% ich działanie obecnie sięga ok. 25 lat, a nawet 30 lat. Producenci paneli fotowoltaicznych w tym zakresie oferują długoletnią gwarancję, która jest potwierdzeniem kilkudziesięcioletniej żywotności paneli. Po upływie tego okresu następuje spadek wydajności paneli, ale do poziomu max 80% i z każdym rokiem nieznacznie spada. Ubytki wynikające z przewidywanego współczynnika degeneracji są na poziomie 0,5 %. Są praktycznie nieodczuwalne dla ogólnej wydajności systemu.

Żywotność paneli fotowoltaicznych – od czego jest uzależniona?

Żywotność paneli fotowoltaicznych uzależniona jest oczywiście od pewnych czynników. Wiadomym jest, że funkcjonują one nie w ustandaryzowanych warunkach testowych lecz w prawdziwej rzeczywistości. Na żywotność paneli fotowoltaicznych wpływają m.in.:

  • zjawiska atmosferyczne, np.: gradobicie, silne opady śniegu czy nadmierne nasłonecznienie. Podkreślić należy, że dotyczy to naprawdę ekstremalnych warunków klimatycznych czy nadzwyczajnych anomalii pogodowych. W przypadku Europy, jesteśmy w korzystnej strefie klimatycznej pod kątem instalacji paneli fotowoltaicznych, bowiem jest to strefa umiarkowana, bez radykalnych zmian pogodowych;
  • jakość falownika, który odpowiedzialny jest za przekształcanie prądu stałego wytworzonego w ogniwach paneli w prąd zmienny wykorzystywany w domu. W niektórych instalacjach stosowano zasadę, że prąd z kilku ogniw solarnych trafiał do jednego falownika i wówczas poddany był sporemu obciążeniu. Obecnie  – w nowszych rozwiązaniach – montuje się falownik w systemie 1:1 co oznacza, że każdy solar dysponuje własnym falownikiem. Zdecydowanie wydłuża to żywotność paneli fotowoltaicznych.

Co zrobić, aby wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które praktycznie nie wymagają obsługi człowieka. Ale z drugiej strony warto zadbać o ich wydłużoną żywotność, poprzez właściwą konserwację. Obecnie, w dobie daleko idącej technologii, istnieje możliwość monitorowania stanu i wydajności paneli fotowoltaicznych. Można tego dokonać bezpośrednio z odczytu z falownika, albo jeszcze wygodniej poprzez dedykowaną aplikację mobilną, np.: obsługiwaną w telefonie. Tego typu dane pozwalają na wychwycenie trendu w zakresie ewentualnych spadków wydajności. Można wówczas szybko reagować. Warto sprawdzić okablowanie i ich stan, np.: czy nie są uszkodzone na skutek wody, lodu itp. Pamiętajmy również o profesjonalnym myciu paneli fotowoltaicznych.