Pompy ciepła Valiant

Pompy ciepła Vaillant to wydajny system ogrzewania dla budynków

Pompy ciepła Vaillant dostępne są w wielu wariantach, dostosowanych do różnych potrzeb klientów i warunków, w których mogą być instalowane. Cechą wspólną pomp ciepła Vaillant jest pozyskiwanie i przetwarzanie energii pochodzącej z zasobów odnawialnych, czyli powietrza, wody i energii cieplnej pochodzącej z gruntu. Stosowanie pomp ciepła umożliwia zatem korzystanie z zasobów, które dostępne są dla każdego w porównaniu do energii nieodnawialnej, która wymaga zakupu surowców, między innymi węgla, gazu zimnego czy oleju napędowego oraz  odpowiedniego pieca lub kotła. Pompy ciepła Vaillant charakteryzują się działaniem podobnym do chłodziarek – w zamkniętym obiegu krąży środek chłodniczy, który przejmuje pozyskane ciepło i w postaci gazowej przekazuje je dalej. W ten sposób ogrzewa się nie tylko pomieszczenia, ale także wodę użytkową.

Pompy ciepła Vaillant – flagowe produkty wiodącego producenta sprzętów grzewczych

Marka Vaillant jest uznanym producentem systemów grzewczych – pomp ciepła, kotłów kondensacyjnych, klimatyzatorów czy fotowoltaiki. Pompy ciepła Vaillant są częstym wyborem Polaków przy budowie domów oraz ich modernizacji. Możemy wyróżnić kilka typów pomp. Pompy ciepła gruntowe wykorzystują ciepło pochodzące z gruntu. Tutaj stosowane są systemy rur poziomych lub pionowych (przy odpowiednio wykonanych odwiertach) wypełnionych środkiem chłodniczym, zwanym potocznie solanką. Dlatego też są one nazywane również pompami solankowymi. Dobrym nośnikiem ciepła jest woda, dlatego pompy ciepła Vaillant nadają się do pobierania ciepła z wód gruntowych z wykorzystaniem studni. Wysoce wydajnym sposobem ogrzewania jest umieszczanie instalacji na dnie zbiornika wodnego, jednakże jest to możliwe do zastosowania tylko w przypadku, gdy budynek znajduje się w bliskim sąsiedztwie stawu lub rzeki. Korzyści z takiego rozwiązania wynikają także z właściwości wody. Na dnie zbiorników woda osiąga temperaturę 4°C, dlatego wodna instalacja grzewcza możliwa jest do zastosowania na dnie akwenów wodnych bez obaw o jej zamarznięcie. Największą popularnością cieszą się pompy ciepła Vaillant wodno-powietrzne lub powietrzne, które wykorzystują strumień powietrza do wytworzenia energii cieplnej i możliwe są do instalacji w wielu warunkach.

Zobacz rodzaje pomp ciepła Valiant:

Szerokie zastosowanie pomp ciepła Vaillant

Głównym zadaniem pomp ciepła Vaillant jest ogrzewanie budynków i wody użytkowej. Wiele pomp ciepła Vaillant posiada również funkcję chłodzenia, co jest niezwykle przydatne latem, a także ogranicza przestrzeń przeznaczoną na montaż klimatyzatorów. Dodatkową oszczędność można uzyskać przy jednoczesnym montażu pomp ciepła Vaillant z panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu ograniczamy zapotrzebowanie na zewnętrzne źródło energii do zasilania nie tylko pomp ciepła, ale także pozostałych sprzętów znajdujących się w naszym domu. Wydajność, oszczędność, a przede wszystkim ekologia – to słowa opisujące pompy ciepła Vaillant. Pielęgnując proekologiczne nawyki, warto wprowadzać szczególne rozwiązania w zakresie ogrzewania domu, które będą funkcjonalne przez wiele lat i jednocześnie przyczynią się do ograniczania zanieczyszczenia środowiska.

Pompa ciepła Vaillant – jak dobrać właściwe parametry pompy ciepła? Od czego zacząć?

Pompa ciepła Vaillant to niemiecka jakość i wytrzymałość oraz wyjątkowo nowoczesny design. Pompa ciepła Vaillant została wyróżniona jedną z kluczowych nagród na światowym poziomie: Design Award. Nagroda ta potwierdza nie tylko jakość pompy ciepła Vaillant, ale także jej innowacyjne wzornictwo przemysłowe i design.

Przed wyborem pompy ciepła Vaillant należy dokonać konfiguracji swojego systemu grzewczego i wykonać odpowiednich kalkulacji, do czego może przydać się dedykowany kalkulator wyliczeń. Warto w tych kwestiach kontaktować się z profesjonalnym doradcom.

Konfigurator założeń to przede wszystkim określenie: rodzaju domu (energooszczędny, nowo budowany czy modernizowany), rodzaju instalacji (np.: podłogowe, grzejnikowe, mieszane), typu pożądanego urządzenia: pompa powietrzna czy pompa gruntowa, kubatury pomieszczeń, liczby użytkowników itp. Na tej podstawie dokonywana jest ocena i przypisanie odpowiedniego pakietu systemowego z pompą ciepła Vaillant. Wyliczenia odbywają się w oparciu o profesjonalny kalkulator pompy ciepła Vaillant.

Przykład optymalnego zestawu Vaillant dla typowych założeń gospodarstwa domowego

Zakładamy gruntowną modernizację. Dla starszego wiekiem i rozwiązaniami domu, z typowym ogrzewaniem grzejnikowym, o powierzchni około 150 m2 i liczbie mieszkańców na poziomie 4-osobowej rodziny proponujemy np.: pakiet systemowy Vaillant, którego elementami składowymi są:

  • Pompa ciepła powietrze–woda Vaillant aroTHERM split do współpracy z ogrzewaniem płaszczyznowym lub grzejnikowym;
  • Regulator pogodowy multiMATIC 700;
  • Zasobnik buforowy o pojemności 100l VPS R 100/1 M;
  • Centrala grzewcza uniTOWER VWL128/5IS;
  • Aplikacja mobilna umożliwia sterowanie całym systemem grzewczym.

Cechy charakteryzujące pompy ciepła Vaillant monoblok oraz pompy ciepła Vaillant Split

Pompa ciepła Vaillant typu monoblok to – dla przykładu – doskonała pompa ciepła Vaillant aroTHERM monoblok, która jest kompleksowym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych. Pompa monoblok Vaillant chłodzi, grzeje i dostarcza ciepłą wodę dla użytkowników. Jest to najnowsza z technologii pomp ciepła. Monoblok Vaillant to jedno urządzenie, w którym skupione są wszystkie elementy jak m.in. parownik, skraplacz, sprężarka, zawór, wentylator. Jego atutem są nieduże rozmiary i ponadprzeciętna sprawność. Czynnik chłodniczy wykorzystany w pompie Vaillant monoblok aroTHERM to R290 o GWP=3, który jest wyjątkowo przyjazny środowisku naturalnemu, wysoce ekologiczny. Dodatkowo ten naturalny czynnik chłodniczy zapewnia wyższy komfort dostępu do ciepłej wody, jak również antybakteryjną ochronę, np.: na wypadek bakterii Legionelli.

Pompa monoblok Vaillant to także duży zakres temperaturowy od -25 stopni Celsjusza do +46 stopni Celsjusza i to bez użycia wspomagającej grzałki. Cechuje ją niski poziom hałasu na poziomie 28db(A), a także klasa efektywności energetycznej na poziomie A+++.

Pompa ciepła Vaillant Split, również z serii aroTHERM to także bardzo korzystne rozwiązanie dla gospodarstw domowych, zapewniających kompleksowość rozwiązań, ekologię i oszczędności budżetowe. Wersja split jest znacznie bardziej popularna, przede wszystkim dlatego, że jest tańszym rozwiązaniem, dającym praktycznie takie same możliwości. Przy modelu typu Split – mamy do czynienia z dwoma połączonymi jednostkami. Zewnętrzna jednostka pmpy Vaillant typu split może być zlokalizowana na ścianie domu lub na ziemi. Z kolei jednostka wewnętrzna znajduje się w domu, ale jej rozmiary są niewielkie, przez co zajmuje mało miejsca wewnątrz pomieszczenia.

W jednostce wewnętrznej znajduje się także zintegrowany zasobnik na wodę użytkową. Pompa Vaillant Split współpracuje skutecznie z systemami fotowoltaiki, z systemami wentylacji z rekuperacją, z solarnym ogrzewaniem wody.

Przykładowe parametry techniczne pomp ciepła Vaillant

Pompy ciepła Vailant to przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia do 75% kosztów energii i przy tym ograniczenie o aż 30% emisję szkodliwych substancji.

Przykładowe atuty pomp ciepła marki Vaillant, w zależności od wybranego modelu:

  • wyjątkowo ciche działanie pomp ciepła Vaillant. Pompa ciepła powietrze/woda aroTHERM Split to np.: tylko 32 dB(A) w odległości 3 metrów. Jej poziom hałasu w odległości kilku metrów można przyrównać do pracy komputera. Dzięki temu może być zastosowana w bardzo gęsto zabudowanych lokalizacjach mieszkaniowych;
  • szybka i elastyczna instalacja – jednostki wewnętrzne i zewnętrzne w pompach Vaillant mogą znajdować się w odległościach pomiędzy sobą nawet na 25 metrów. Dzięki temu mamy wiele możliwości lokalizacyjnych pomp ciepła Vaillant;
  • dostępna opcja pompy Vaillant z zintegrowanym zasobnikiem c.w.e do przechowywania ciepłej wody;
  • dostępne powietrzne pompy Vaillant z możliwością chłodzenia aktywnego, co daje komfort cieplny w upalne dni;
  • wysoka wydajność pracy, najnowocześniejsza technologia, niskie koszty eksploatacji w przyszłości.